اخبار و رويداد ها

  آغاز دهمین نمایشگاه فولاد اصفهان با حضور مسئولان کشوری و استانی

آغاز دهمین نمایشگاه فولاد اصفهان با حضور مسئولان کشوری و استانی

دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته با حضور بزرگان صنعت فولاد کشور در اصفهان آغاز شد.
به گزارش اداره رسانه و فضای مجازی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، این نمایشگاه که جایگاه خود را به عنوان معتبرترین نمایشگاه صنعت فولاد کشور تثبیت کرده، طی روزهای شانزدهم تا نوزدهم مردادماه امسال در پل شهرستان، محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برپا خواهد بود و بیش از 150 شرکت داخلی، خارجی و نمایندگان شرکت‌های بین‌المللی در قالب هشت هزار مترمربع فضای نمایشگاهی توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته‌اند. مشارکت‌کنندگان دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته از استان‌های تهران، اصفهان، کرمان، آذربایجان شرقی، فارس، مرکزی، قم و خراسان رضوی در این نمایشگاه حضور یافته‌اند و دستاوردهای خود در زمینه‌های ریخته‌گری، تولید فولاد، چدن و فلزات غیرآهنی، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی وابسته، تصفیه‌خانه‌های صنعتی و خدمات صنعت متالورژی و شکل‌دهی فلزات را در معرض بازدید متخصصان و بازدیدکنندگان قرار داده‌اند. شرکت فولاد مبارکه، شرکت سهامی ذوب‌آهن، هلدینگ توکافولاد، متالورژی مصمم اصفهان، فرازپویان دماوند، مهرتاش سپاهان، صنایع ریخته‌گری سپاهان فولاد آتشگاه، سلیم صنعت سپاهان و ژوپن گاز از جمله معتبرترین برندهای اصفهانی حاضر در این نمایشگاه به شمار می‌روند. همچنین شرکت‌های پرتوگستر، فولاد معدن پاسارگاد، کیمیا طب، تجهیز باران، کنترل سیستم ابزار نوین، اطلس کالا تجارت سبز، ایده تامین مکانیک، باهر کیمیا رهاورد و کلینیک برق بین‌الملل به عنوان نمایندگان شرکت‌های بین‌المللی و خارجی در نمایشگاه حضور دارند.
نمایشگاه، عاملی برای رونق‌بخشی به اقتصاد
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در آیین افتتاح این نمایشگاه با بیان اینکه حضور شرکت‌های صاحب‌نام داخلی و خارجی در دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد و ریخته‌گری باعث غنا بخشیدن به این نمایشگاه می‌شود، گفت: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی فضای اتحاد و انسجام بین فعالان اقتصادی و مسئولان را به‌وجود می‌آورد. علی یارمحمدیان با بیان اینکه ‌در مدت سپری شده از سال جاری نمایشگاه بین‌المللی استان اصفهان ۱۵ رویداد اقتصادی در استان اصفهان برگزار کرده است، اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، تحریم‌های ظالمانه و نوسانات نرخ فعالان اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است. وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه‌های ببن‌المللی می‌تواند راه را برای رونق‌بخشی بازارهای کشور باز و توانمندی شرکت‌های داخلی نشان دهد، افزود: همچنین این نمایشگاه ها تولیدات شرکت‌ها را به مصرف‌کنندگان معرفی و  محل تبادلات ایده‌های بازرگانی و تجاری است. یارمحمدیان با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی اقتصادی محلی برای ایده‌پردازی و مرکز امید برای فعالان اقتصادی و تولیدی است، تصریح کرد: برگزاری این نمایشگاه‌ها فضای اتحاد و انسجام بین فعالان اقتصادی و مسئولان به وجود می‌آورد و همچنین فضایی را به وجود می‌آورد که شرکت‌ها با هر توانمندی در نمایشگاه بین‌المللی استان اصفهان به نمایش بگذارند. مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان با ابراز امیداوری برای اوضاع اقتصادی کشور و گذر از این برهه زمان، خاطرنشان کرد: برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد و ریخته‌گری تلاش برای زنده نگه داشتن اقتصاد استان و کشور است که بزرگان فولاد کشور در این نمایشگاه حضور دارند و حضور آن‌ها باعث غنا بخشیدن به این نمایشگاه می‌شود. وی ادامه داد: شرکت‌های صاحب‌نامی از جمله فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگترین فولادساز خاورمیانه و ذوب آهن به عنوان اولین تولیدکننده فولاد در کشور باعث افزایش اهمیت نمایشگاه شده است. همچنین از بهترین مجموعه‌های فعال در حوزه فولاد کشور، در این نمایشگاه حضور دارند که قطعا خروجی خوبی هم خواهد داشت.
سهم ۶۰ درصدی اصفهان در تولید فولاد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: سهم اصفهان در تولید فولاد کشور ۶۰ درصد است و کل تولید فولاد کشور هم به ۳۳ میلیون تن رسیده است. مهدی کرباسیان با اشاره به اینکه نزدیک به ۶۰ درصد تولید کشور در حوزه فولاد به استان اصفهان تعلق دارد، اظهار کرد: اگر کشوری فولاد تولید نکند و در فولاد موثر نباشد این کشور توسعه نخواهد یافت و محور توسعه یک کشور فولاد است و باید افتخار کنید سال ۹۶ تولید فولاد کشور رکورد تاریخی داشته است. کرباسیان گفت: در مجموعه زنجیره فولاد و صنایع معدنی سال گذشته ۹ میلیارد دلار صادرات انجام شده، یعنی بیش از ۲۲ درصد صادرات کشور به این حوزه تعلق داشته است. معاون وزیر صنعت با اشاره به مبحث اقتصاد مقاومتی که چند سالی مطرح است، ادامه داد: یکی از محوری‌ترین و اصلی‌ترین موضوعات اقتصاد مقاومتی، فولاد است. در زنجیره فولاد از سنگ آهن و گاز که نعمت‌های خدادای است ارزش افزوده و اشتغال ایجاد می‌شود. در حال حاضر در تولید الکترود گرافیتی و برخی محصولات دیگر که تعداد آن‌ها زیاد هم نیست، تقریبا فولاد خود کفا است و در داخل کشور از صفر تا ۱۰۰ محصولات فولادی در کشور تولید می‌شود و این بسیار حائز اهمیت است. معاون وزیر صنعت با اشاره به افزایش ۱۲۰ درصدی تولید گندله طی چهار سال گذشته در کشور خاطرنشان کرد: همچنین صادرات آهن اسفنجی هم رونق خوبی گرفته که تمامی این موارد نشان‌دهنده این است که در زنجیره فولاد و ارزش افزوده حرکت و سرمایه گذاری‌های بسیار خوبی انجام شده است. کرباسیان با اشاره به تحقق میزان پیش بینی شده تولید فولاد کشور اظهار کرد: زمانی که در سال ۹۳ طرح جامع فولاد را مجددا در ایمیدرو و شرکت فولاد به روزآوری می‌کردیم، برخی کارشناسان نقد می‌کردند و می‌گفتند تولید ۵۵ میلیون تنی در چشم انداز ۱۴۰۴ رویا است اما اعداد و ارقام نشان داد که این کار عملی است.
اصفهان پایتخت فولاد کشور است
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان هم در این مراسم با اشاره به اینکه ۸۵ درصد تجهیزات این شرکت بومی سازی شده است، گفت: امیدواریم ۱۵ درصد باقی مانده هم بومی سازی شود. بهرام سبحانی با بیان اینکه اصفهان با داشتن ظرفیت‌هایی از جمله ذوب آهن و فولاد مبارکه، پایتخت فولاد کشور است، اظهار کرد: با داشتن چنین ظرفیت‌هایی در اصفهان، برپایی بهترین و بزرگترین نمایشگاه بین‌المللی فولاد در اصفهان بحق است. وی با اشاره به اینکه امسال سال حمایت از تولید ملی و توسعه ساخت داخلی و تجهیزات مهم است، ادامه داد: در شرایط کنونی اقتصادی و تحریم‌ها باید به سمتی حرکت کرد که صنعت فولاد از نظر رفع نیازهای خود صد درصد خودکفا شود. مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با اشاره به فعالیت واحدهای متعدد فولاد در سطح کشور، گفت: همه واحدهای فولاد که در شهرهای مختلف کشور فعالیت دارند هدف واحدی را دنبال می‌کنند و آن هم بومی‌سازی در همه زمینه‌ها است. سبحانی خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه بزرگترین شرکت تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان است. شرکت دانش‌بنیانی کاتالیزهای مورد نیاز فولاد را تولید می‌کند که در حال حاضر از خرید این مواد از خارج از کشور بی نیاز شده‌ایم. وی با بیان اینکه تقریباً ۸۵ درصد تجهیزات امروز ما بومی‌سازی شده است ابراز امیدواری کرد: تحت فشار تحریم‌ها بتوانیم ۱۵ درصد باقی‌مانده را هم بومی‌سازی کنیم. وی گفت: جایی که می‌توان اطلاعات را جمع‌آوری کرد و دستاوردها و توانمندی‌های داخل را به عرصه نمایش گذاشت، برپایی چنین نمایشگاه‌هایی است و بی علت نیست اگر نمایشگاه متالورژی، فولاد و ریخته‌گری در اصفهان سال به سال گسترده‌تر، تعداد غرفه‌ها بیشتر و تعداد افراد داخلی و خارجی که توانمندی‌های خود را در این نمایشگاه به نمایش می‌گذارند هم بیشتر می‌شود. مدیرعامل کارخانه فولاد مبارکه با بیان اینکه یکی از کارهایی که در فضای کنونی باید انجام دهیم مشارکت با تولیدکنندگان خارجی است، تأکید کرد: ممکن است در بخش‌هایی دانش لازم را نداشته باشیم از این رو بهترین فرصت این است که با کشورهای خارجی ارتباط برقرار و تمام وابستگی‌هایمان را در داخل تولید  و از این طریق صنعت کشور را بی‌نیاز کنیم.
مصرف آب ذوب آهن از کشاورزی کمتر است
مدیرعامل شرکت ذوب آهن نیز در این مراسم با اشاره به اینکه گفته می‌شود ذوب آهن صنعت آب‌بری است، گفت: مصرف آب این شرکت از ثانیه‌ای یک متر مربع به ۰.۳۳ متر مربع رسیده است. منصور یزدی‌زاده اظهار کرد: امروز ذوب‌آهن افتخار تولید ریل را دارد و استانداردهای روز اروپا را در ساخت این محصول مدنظر قرار داده است. وی افزود: تا به امروز سه هزار تن ریل U33 به راه آهن تحویل داده شده و برای توسعه خطوط مترو اصفهان هم صحبت هایی شده است. وی با اشاره به نگرانی‌های تولید این محصول گفت: مسئولان مربوطه، بیمه و وزارت راه تولیدات ریل ما را تایید کرده اند و هیچ نگرانی در اینباره نیست. مدیرعامل شرکت ذوب آهن با اشاره به اقدامات محیط زیستی افزود: در این خصوص اقدامات لازم انجام شده تا بتوانیم از آخرین تکنولوژی‌های کاهنده آلایندگی بهره بریم. یزدی زاده با اشاره به مصرف آب این شرکت گفت: پیش از این در هر ثانیه یک متر مربع آب مصرف می‌شد اما امروزه با توجه به توسعه کارخانه مصرف آب ما ۰.۳۳ ثانیه شده است، مصرف آب این شرکت علی رغم اینکه گفته میشود صنعت آب بری هستیم از مصرف کشاورزی به مراتب کمتر است.
لزوم تربیت نیروی متخصص صنعت فولاد
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اصفهان نیز در این مراسم گفت: پتانسیل اصفهان در حوزه صنعت بیش از مقدار فعلی است و باید به تربیت نیروی متخصص توجه کرد. محمد شجاعی اظهار کرد: بیش از پنج دهه از شروع فعالیت صنعت فولاد در ایران می گذرد باید به نقاط ضعف و قوت خود در این زمینه بنگریم، اما پتانسیل اصفهان بیش از فعالیت های فعلی است و باید به تربیت نیروی انسانی متخصص این حوزه بیشتر توجه کنیم. وی با اشاره به صادرات مواد خام تولیدی گفت: در این بخش هم زنجیره ما تکمیل نیست و باید به این بخش بیشتر توجه شود تا حوزه ارز آوری بهبود یابد. معاون استاندار تصریح کرد: در بخش بازاریابی و صادرات نیازمند شرکت های متخصص هستیم تا میزان سفارشات افزایش یابد و هیچ نگرانی از فروش نداشته باشیم.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر